Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Oferta dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Dodane 25.02.2019 przez Leszek Nienartowicz

Ocieplanie budynków, wymiana pokrycia dachowego, montaż energooszczędnego oświetlenia to tylko niektóre z możliwości, jakie w swojej ofercie dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych przedstawia Urząd Marszałkowski. Wsparcie można uzyskać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez instrumenty finansowe oraz konkursy. Dofinansowanie spółdzielnie wspólnoty mogą otrzymać także z rządowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać niekomercyjne pożyczki przeznaczone na sfinansowanie głębokiej modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych, które oferuje Getin Noble Bank, wybrany jako pośrednik finansowy, dysponujący środkami z naszego RPO. Pieniądze z pożyczek będzie można przeznaczyć na izolację termiczną budynków (ocieplanie), wymianę pokrycia dachów oraz stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, przebudowę systemów grzewczych, przemodelowanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zastosowanie automatycznych systemów zarządzania budynkiem, a także rozwiązania w dziedzinie zielonej energii oraz nowoczesnych technologii do przydomowej produkcji elektryczności i skojarzonej produkcji elektryczności i ciepła. Maksymalna wartość pożyczki to 10 milionów złotych. Oprocentowanie poniżej rynkowego. Kwota jaka dysponuję Getin Noble Bank to 69 mln złotych.

 

Wsparcie można także uzyskać startując w aktualnych konkursach RPO dotyczących rewitalizacji obszarów miejskich. Środki można uzyskać na remont zdegradowanych budynków wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia, remont części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, rozbudowę podstawowej infrastruktury komunalnej (np. przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych). Nabór jest prowadzonych w comiesięcznych rundach konkursowych do końca 2020 roku. Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie to 243 mln zł. Więcej o konkursach na stronie mojregion.eu tutaj i tutaj.

 

W kwietniu ruszy nabór wniosków w konkursie w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki można uzyskać na przebudowę istniejących systemów ciepłowniczych i sieci chłodu, budowę przyłączy i instalację węzłów indywidualnych, budowę nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi, a także podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej.

 

Informacje na temat możliwych dofinansowań można uzyskać ze strony Lokalnych Punktów Informacji Funduszy Europejskich w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu telefonicznie w godzinach pracy punktów, a także podczas spotkań dedykowanych ofercie dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Najbliższe odbędą się 26 lutego w Grudziądzu i Włocławku. (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lutego 2019 r.