Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Nowy dom dla brodnickich harcerzy

Dodane 01.09.2017 przez Leszek Nienartowicz

Dziś (1 września) odbędzie się uroczyste otwarcie Domu Harcerza w Brodnicy. Nowa siedziba brodnickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego mieści się w gruntownie wyremontowanej kamienicy przy ulicy nad Drwęcą 30. W realizacji inwestycji pomogły środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W uroczystości, połączonej z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej, wezmą udział marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

– Dzięki działalności takich organizacji jak Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej harcerskie wzorce, postawy i ideały przejmują i pielęgnują kolejne pokolenia młodych ludzi. Dziękujemy naszym druhom za aktywność, wspaniałe pomysły i wielki wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego i solidarnego. Ostatnio mogliśmy liczyć na ich zaangażowanie podczas akcji pomocy ofiarom nawałnicy [-]– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Kamienica, do której wprowadzili się brodniccy harcerze powstała w 1920 roku. W czasie wojny służyła jako siedziba gestapo, później w budynku znajdowały się mieszkania socjalne. Hufiec ZHP w Brodnicy pozyskał gmach od władz miasta w 2015 roku. Na kapitalny remont kamienicy trafiły środki Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa – wartość wsparcia to w sumie ponad 1,1 miliona złotych.

W ramach realizacji projektu „Pracownia inspiracji – termomodernizacja budynku” gmach przeszedł kapitalny remont. Odnowiono elewację zachowując oryginalne detale, ocieplono ściany, wymieniono okna, drzwi i instalację elektryczną, zainstalowano też centralne ogrzewanie. Wnętrze przystosowano do potrzeb harcerzy. Jest tu część biurowa, sala konferencyjna i miejsce na zbiórki, a także pomieszczenia na dwie izby pamięci poświęcone historii budynku oraz działalności hufca. W budynku swoją siedzibę znalazła także Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy.

Uroczyste otwarcie brodnickiego Domu Harcerza odbędzie 1 września i będzie połączona z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpocznie się o godzinie 15.30 od złożenia kwiatów przy pomniku Poległych, Zamordowanych, Zesłanych i Zaginionych w Walce o Niepodległość Ojczyzny przy ulicy 3 Maja. Po przemarszu do Domu Harcerza zaplanowano ceremonię otwarcia placówki (godzina 16.30). O godzinie 18 na rynku odbędzie się koncert zespołu Forteca.

Samorząd województwa wspiera też remont siedziby bydgoskich druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tym roku na dokończenie prac inwestycyjnych w harcówce przy ulicy Terasy 2 trafiło 200 tysięcy złotych z budżetu województwa. Całkowita suma wsparcia Urzędu Marszałkowskiego na ten to ponad 1 milion złotych. Więcej.

Czytaj też: Rocznica wybuchu II wojny światowej

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 września 2017 r.