Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Nowe umowy RPO i PROW

Dodane 19.02.2020 przez Leszek Nienartowicz

Umowę RPO na 7 milionów odebrała wczoraj (18 lutego) państwowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która przystępuje do opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy linii kolejowej nr 207 na odcinku Grudziądz – granica województwa. Łączna wartość wszystkich przekazanych dziś umów o dofinansowanie, z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynosi 28 milionów złotych.

 

 

Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 Grudziądz – granica województwa w kierunku Malborka na odcinku 20 kilometrów to konieczność. Jej stan techniczny jest obecnie niezadawalający, w wielu miejscach pociągi muszą zwalniać poniżej zakładanej prędkości.

 

– Wśród beneficjentów są też instytucje otoczenia biznesu, które przygotowują kolejne instrumenty wsparcia przedsiębiorstw. Firmy słusznie inwestują w rozwój właśnie teraz, wykorzystując koniunkturę w gospodarce – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. W  spotkaniu z beneficjentami uczestniczyli też wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Trzy z wręczonych umów dotyczą organizacji wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i toruńska Izba Przemysłowo-Handlowa poszerzają swoje oferty, tworzą nowe przestrzenie z myślą o profesjonalnych usługach doradczych i szkolą własnych pracowników. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do uruchomienia platformy internetowej, adresowanej przede wszystkim do przedsiębiorców zaangażowanych w organizację giełd korporacyjnych lub będących ich klientami.

 

Termomodernizacja i gospodarka wodno-ściekowa

 

Z puli RPO zostaną sfinansowane także prace modernizacyjne, adaptacyjne i termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej w gminie Chełmża w powiecie toruńskim (pływalnia Ośrodka Sportu i Turystyki w Chełmży), gminie Solec Kujawski w powiecie bydgoskim („Dom Dobrych Praktyk” i przychodnia przy ul. Powstańców w Solcu Kujawskim) i gminie Zławieś Wielka w powiecie toruńskim (Gminny Ośrodek Zdrowia w Górsku).

 

Dotacje na inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową otrzymują gminy Lubiewo w powiecie tucholskim i Lubanie w powiecie włocławskim.

 

Rewitalizacja miast, nowe miejsca w przedszkolach

 

Znaczące wsparcie przeznaczamy na działania rewitalizacyjne w miastach. 3 miliony złotych otrzymało Wąbrzeźno na odnowę zdegradowanego osiedla Podzamcze. Samorząd Sępólna Krajeńskiego przeprowadzi modernizację rynku i dochodzących do niego uliczek. Wartość dofinansowania to 3,5 miliona złotych.

 

Nowe miejsca w przedszkolach powstaną w Gniewkowie w powiecie inowrocławskim (31) oraz  Ostrowitem (70) i Wrockach (62) w powiecie golubsko-dobrzyńskim. 2 miliony złotych przeznaczamy na utworzenie zupełnie nowego żłobka w Grudziądzu. Powstanie w dzielnicy Owczarki, znajdzie w nim miejsce 60 maluchów w wieku do lat 3.

 

Dotację na rozbudowę swojej bydgoskiej siedziby otrzymali druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W budynku przy ulicy Terasy 2 powstaną kawiarenka społeczna i świetlica. Dofinansowanie wynosi 800 tysięcy złotych. Harcówka ZHR powstała wcześniej dzięki środkom RPO (zobacz Harcówka dla bydgoskich druhów).

 

Modernizacja wsi

 

Pięć kolejnych umów dotyczy projektów finansowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odebrali je beneficjenci wskazani przez Lokalną Grupę Działania „Nasza Krajna i Pałuki”:

  • powiat nakielski, który wyda książkę „Nakło i Noteć. Dzieje i losy”,
  • gmina Sępólno Krajeńskie, która zorganizuje piknik wędkarski,
  • gmina Sadki (powiat nakielski), która wybuduje ścieżkę pieszo-rowerową przy drodze powiatowej na odcinku Sadki-Samostrzel,
  • gmina Więcbork (powiat sępoleński), który doposaży wypożyczalnię sprzętu turystycznego przy plaży miejskiej,
  • firma Hurt Trans Kawiko, która stworzy w gminie Więcbork staw rybny.

 

Dofinansowanie otrzymali także przedsiębiorcy działający na obszarach wiejskich. Wybrane projekty dotyczą: utworzenia firmy z usługami elektrycznymi, sprzedaży używanych części samochodowych, prowadzenia pensjonatu, zakupu ładowarki teleskopowej przez firmę wynajmującą maszyny budowlane i nabycia maszyn specjalistycznych przez przedsiębiorstwo produkujące meble. Ponadto samorząd Sępólna Krajeńskiego otrzymał dofinansowanie na promocję sportowo-turystyczną, kulturalną i historyczną gminy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 lutego 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2020 r.