Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Nowe miejsca w przedszkolach w Pakości, Gąsawie i Białych Błotach

Dodane 29.08.2019 przez Leszek Nienartowicz

Samorząd województwa z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu i ich rodzicach przeznacza znaczące środki z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę i organizację miejsc w przedszkolach. W tym tygodniu nowe oddziały przedszkolne otwierane są w Pakości (powiat inowrocławski), Gąsawie (powiat żniński) i Białych Błotach (powiat bydgoski). Dzięki temu swoje miejsce znajdzie 151 przedszkolaków.

 

– Dzięki realizacji tego typu projektów zwiększa się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

W Pakości wczoraj (27 sierpnia) odbyło się, z udziałem wicemarszałka Dariusz Kurzawy, otwarcie nowo wybudowanego przedszkola, które znajduje się przy budynku Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Inwestycja pozwoliła na utworzenie 101 nowych miejsc dla przedszkolaków. Na powierzchni 923,92 m2 znajduje się między innymi 8 oddziałów dziecięcych wyposażonych w oddzielne łazienki, sala edukacyjna, magazyn sprzętu dydak­tycz­nego, sekretariat i gabinet dyrek­tora, gabinet logopedy, pokój nauczyciel­ski, sanitariaty, szat­nia, część tech­niczna z kotłow­nią. Przed­szkole posiada także własną kuch­nię wraz z całym zapleczem: zmywal­nią, obieral­nią, magazynami i innymi pomiesz­czeniami. Koszt budowy przedszkola wyniósł ponad 4 mln złotych, zaś dofinansowanie z RPO to ponad 2,5 mln złotych.

 

W piątek (30 sierpnia) zostanie otwarta nowo wybudowana część Przedszkola Samorządowego w Gąsawie. Placówka mieści w zabytkowym budynku po dawnej szkole ewangelickiej. Dzięki inwestycji, która obejmowała modernizacje istniejącego budynku, utworzenie nowych sal dydaktycznych i pomieszczeń pomocniczych, a także dostosowanie budynku dla dzieci niepełnosprawnych, w przedszkolu znajdzie się miejsce dla 120 dzieci. Koszt całej inwestycji to 724 876,93 zł zaś dofinansowanie z RPO wyniosło 425 000 zł.

 

Środki z RPO oprócz projektów inwestycyjnych pozwalają także na organizację nowych miejsc w istniejących przedszkolach. W ten sposób w Gminnym Przedszkolu ,,Wróżka” w Białych Błotach znajdzie się miejsce dla kolejnych 35 przedszkolaków. Projekt obejmuje także zajęcia dodatkowe dla dzieci, doskonalenie zawodowe nauczycieli (studia podyplomowe i szkolenia) oraz usprawnienia dla dzieci niepełnosprawnych. Ogólna wartość projektu to  385 472,30 zł a dofinansowanie z RPO wyniosło 327 651,45 zł. Otwarcie oddziału odbędzie się w czwartek (29 czerwca).

 

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiły dotąd na utworzenie 6741 miejsc dla przedszkolaków w całym regionie. Wiele projektów z zakresu rozwoju edukacji przedszkolnej w ramach RPO to przedsięwzięcia zintegrowane, czyli takie, w których dofinansowanie trafia najpierw na realizację części inwestycyjnej, a następnie na prowadzenie placówki oraz organizację dodatkowych zajęć.

 

Wśród projektów inwestycyjnych jest 51 zadań dotyczących budowy nowych budynków przedszkoli, rozbudowy i adaptacji na ten cel istniejących gmachów oraz termomodernizacji budynków, w których przebywają przedszkolaki. Suma dofinansowania na ten cel to ponad 78,5 miliona złotych. W ramach tak zwanych „projektów miękkich” zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na realizację 74 przedsięwzięć, które pozwoliły na utworzenie blisko 3261 miejsc dla przedszkolaków oraz umożliwiły organizację dodatkowych zajęć dla maluchów. Suma wsparcia to ponad 29 milionów złotych.

 

Lista wszystkich projektów

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 sierpnia 2019 r.