Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Nowa ścieżka rowerowa w powiecie toruńskim

Dodane 18.08.2020 przez Leszek Nienartowicz

Siedem kilometrów – taką długość będzie miała ścieżka rowerowa, która powstanie przy drodze wojewódzkiej nr 657 pomiędzy Złotorią a Lubiczem Górnym. Inwestycja możliwa jest dzięki partnerstwu samorządu województwa, gminy Lubicz i starostwa powiatowego w Toruniu.

 

Dziś (18 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą, Zakładem Drogowo-Budowlanym z Rogowa (powiat żniński). W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta toruński Marek Olszewski, wójt Lubicza Marek Nicewicz, dyrektor  Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz wykonawca, prezes firmy budowlanej Krzysztof Wilczyński.

 

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest by istniejące trasy łączyły się w długie trakty łączące kilka gmin i powiatów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa prowadzić będzie od skrzyżowania z ulicą 8 Marca w Złotorii, dalej przez Nową Wieś, do Lubicza Górnego (do drogi krajowej nr 10).

 

Projekt inwestycji był konsultowany z mieszkańcami. Wartość zadania: 8,15 miliona złotych (koszt całej inwestycja, łącznie z wykupieniem gruntów, wynosi blisko 10 milionów złotych). Dotacja ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 to 6,8 miliona złotych. Reszta, czyli 3 miliony złotych, pochodzą z budżetów samorządu województwa, gminy Lubicz i powiatu toruńskiego.

 

W przyszłości planowane jest połączenie ścieżki, która powstanie przy drodze wojewódzkiej nr 657 z już istniejącą trasą dla rowerzystów przy drodze wojewódzkiej nr 654 w kierunku Silna. Takie połączenie wymagać będzie dostosowania do ruchu rowerowego ulicy 8 Marca w Złotorii.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2020 r.