Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Niech dobrze służy pacjentom!

Dodane 06.05.2022 przez Leszek Nienartowicz

Nowoczesny, funkcjonalny, przyjazny pacjentom i ich rodzinom, piękny – taki jest nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Wykorzystano tu najnowsze dedykowane tego rodzaju placówkom światowe rozwiązania architektoniczne, technologiczne i organizacyjne oraz systemy przyjazne środowisku. Efekt jest wart każdej zainwestowanej złotówki! Zakończenie budowy świętowaliśmy wczoraj (5 maja). W ceremonii uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członkowie zarządu województwa i radni województwa.

– Ten nowy szpital, który wspólnie wznieśliśmy i wyposażyliśmy, każdego dnia nieść będzie nadzieję i wiarę w dobro, w drugiego człowieka. Wkrótce czeka nas kolejny etap rozbudowy placówki – zniknie stary budynek główny, a na jego miejscu powstanie nowy obiekt, w którym umieścimy, poza istniejącymi oddziałami, m.in. kardiochirurgię, radioterapię, geriatrię i rozbudowaną rehabilitację, a także nowoczesną pracownię badawczo-rozwojową – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. (audio)

 

– Żadne słowa nie będą dzisiaj zbyt patetyczne, żeby je przywołać. Ale musimy pamiętać o jednym: żaden budynek nie będzie nic znaczył, jeżeli nie będą w nim i dla niego pracowali ludzie. Mam głębokie przekonanie co do tego, że w tym budynku będziemy spotykali się przede wszystkim z empatią. Możemy być dumni z tego miejsca! – mówiła przewodnicząca Elżbieta Piniewska. (audio)

 

– Chciałbym przywołać słowa mojego wielkiego mistrza Alberta Schweitzera: pieniądze wydane na zdrowie zwracają się wielokrotnie. To jest apel, żebyśmy nie oszczędzali na zdrowiu –  tak zakończył swoje krótkie przemówienie prof. Marek Jackowski, naczelny lekarz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 

 

„(…) Na ten moment czekaliśmy wszyscy, przede wszystkim pacjenci, którzy uzyskują dostęp do usług zdrowotnych wysokiej jakości w obrębie jednego, nowoczesnego kompleksu szpitalnego. To świetny projekt ilustrujący prawdziwy cel (unijnej] polityki spójności, którym jest poprawa jakości życia. (…) W imieniu Komisji Europejskiej chciałbym pogratulować i podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego projektu” – napisał do nas przed dzisiejszą ceremonią w szpitalu na Bielanach Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Wśród zgromadzonych dziś na dziedzińcu lecznicy podczas uroczystego spotkania byli m.in. reprezentujący nasz region posłowie i senatorowie, reprezentanci Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele administracji rządowej i przedstawiciele samorządu miejskiego Torunia, rektorzy kujawsko-pomorskich uczelni, akredytowani w Kujawsko-Pomorskiem zagraniczni konsulowie honorowi, kierownictwo i personel szpitala, przedstawiciele firmy Budimex (wykonawca inwestycji) i spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (inwestor w imieniu samorządu województwa), dyrektorzy szpitali i placówek medycznych z całego regionu oraz reprezentacje Konwentu Starostów, Konwentu Burmistrzów i Konwentu Wójtów.  

 

Co można na pewno powiedzieć o nowym bielańskim miasteczku medycznym? Będzie w nim i sterylnie, i zielono. Z rozmachem tam, gdzie to konieczne, i oszczędnie tam, gdzie można bez szkody dla misji. Z jednej strony pełna automatyka, z drugiej – pełna personalizacja. Zbudowaliśmy łącznie 10 hektarów powierzchni nowego szpitala. Niech dobrze służy pacjentom i ratuje ludzkie życie.

 

Kalendarium inwestycji

 

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu jest największą regionalną inwestycją w służbie zdrowia ostatnich lat. Kosztowała ponad pół miliarda złotych, źródłem finansowania były przede wszystkim fundusze europejskie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Pozostałe objęte programem lecznice to Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Dziecięcy, Centrum Pulmonologii i Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku i Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 kwietnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2022 r.