Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Następna stacja: Tuchola

Dodane 18.07.2022 przez Leszek Nienartowicz

Nowoczesność z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru i poszanowaniem upływającego czasu – taki jest XIX-wieczny dworzec kolejowy w Tucholi po rewitalizacji. W piątek (15 lipca) marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek wzięli udział w otwarciu inwestycji. Modernizacja obiektu była możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 – Zrewitalizowany dworzec jest wizytówką Tucholi. Cieszę się, że będzie to jednocześnie miejsce wspierające lokalną przedsiębiorczość. To nie jest jedyna inwestycja realizowana w powiecie tucholskim ze środków, którymi dysponuje samorząd województwa – dofinansowujemy między innymi projekty modernizacji infrastruktury drogowej czy rozbudowę ośrodka harcerskiego w Białej – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, wymieniono instalacje wewnętrzne, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami na dworcu została zainstalowana winda, pochylnia i dostosowana toaleta. Dotychczasowe pustostany zostały zaadaptowane na pomieszczenia biurowe, inkubatory przedsiębiorczości i kompleks szkoleniowy z salą wykładową i punkty doradcze. Podczas uroczystości można było zwiedzić cały budynek dworca – także poddasze, które ma ponad 400 metrów użytkowych powierzchni, z których część ma być udostępniona na otwieranie działalności gospodarczej. Dzięki przygotowanej infrastrukturze utworzono Lokalne Centrum Rozwoju, gdzie miejsce znajdą nowe firmy. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 2,8 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Marszałek zaprasza na podróże koleją po regionie – podczas otwarcia rozdane zostaną vouchery na darmowe przejazdy pociągami z Tucholi do miast prezydenckich – Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Włocławka i Grudziądza. Będzie można je wygrać także w konkursach organizowanych przez Tygodnik Tucholski.

Koncepcja rewitalizacji powstała dworca kolejowego w Tucholi w ramach unijnego projektu Inter-Regio-Rail realizowanego w latach 2011-2013.

Urząd Marszałkowski dofinansował także inne projekty adaptujące dworce kolejowe w regionie. Infrastruktura dla podróżnych na dworcu kolejowym w Wąbrzeźnie otrzymała ponad 900 tysięcy złotych dofinansowania, a w Śliwicach (powiat tucholski) w wyremontowanym budynku dworca kolejowego otwarto Centrum Rozwoju Społecznego dla seniorów „Stacja 60+”, które powstało dzięki dotacji w wysokości niemal 1,2 mln złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lipca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2022 r.