Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Mikrogranty na pomoc gospodarce

Dodane 04.11.2020 przez Leszek Nienartowicz

25 milionów złotych wynosi łączna pula w najnowszych naborach wniosków o udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR) mikrogranty inwestycyjne. O wsparcie mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa. Dziś (3 listopada) wystartował kolejny nabór, dedykowany przedsiębiorcom z miast na prawach powiatu i powiatów ziemskich najbardziej aktywnych w poprzednich naborach. Covid-19. Specjalny portal informacyjny województwa    

 

– Celem naszych działań na rzecz przedsiębiorstw jest ratowanie firm i miejsc pracy, a także stabilizacja wpływów podatkowych. Dlatego część gospodarcza pakietu jest największa – 675 milionów złotych (75 proc. całości) – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

 

Granty przeznaczone są na inwestycje związane z koniecznością dostosowania się przedsiębiorstw do obecnych warunków ekonomicznych oraz na zakupy urządzeń filtrujących powietrze dla małych punktów handlowo-usługowych. W pierwszym przypadku chodzi m.in. o zdalne świadczenie usług i cyfryzację, a także dywersyfikację działalności biznesowej w celu minimalizacji ryzyka. W drugim – o bezpieczeństwo przeciwepidemiczne przedsiębiorców i ich klientów.

 

Nabór, który właśnie rusza, dedykowany jest firmom z miast na prawach powiatu i powiatów ziemskich bardziej aktywnych w poprzednich naborach:

 

  • Bydgoszczy
  • Torunia
  • Włocławka
  • Grudziądza
  • powiatu bydgoskiego
  • powiatu chełmińskiego
  • powiatu toruńskiego.

 

Na cieszące się dużym powodzeniem mikrogranty inwestycyjne TARR przeprowadził już wcześniej trzy nabory wniosków. Ostatni, adresowany do firm z powiatów, z których wpłynęło najmniej wniosków w naborach poprzednich, zakończył się 23 października. W wyniku pierwszego przyznano wsparcie blisko 800 firmom, jego łączna wartość przekracza 30 milionów złotych. Trwa podpisywanie umów, a także ocena wniosków złożonych w naborze drugim i trzecim.

 

 

Segment gospodarczy marszałkowskiego pakietu antykryzysowego obejmuje też m.in. granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe. Nabór wniosków o granty został zakończony, umowy z beneficjentami będą podpisywane jeszcze w listopadzie. Pożyczek udziela w trybie ciągłym Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

 

Zobacz też Rozwiązania na czas epidemii

 

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 listopada 2020 r.