Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Ludzie. Przestrzeń. Narzędzia. 3 wymiary rewitalizacji

Dodane 25.05.2017 przez Leszek Nienartowicz

Serdecznie zapraszamy na konferencję pod tytułem: Ludzie. Przestrzeń. Narzędzia. 3 wymiary rewitalizacji, która odbędzie się 30 maja 2017 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa przy Rynku Staromiejskim 6. Otwarcie spotkania przez Pana Michała Zaleskiego – Prezydenta Miasta Torunia – zaplanowano na godzinę 9:00. Zgodnie z przyjętym programem, sesje tematyczne skończą się około godziny 15.00.

Tematyka konferencji

W ramach zaplanowanej konferencji do Torunia zaproszono osoby, które na co dzień zajmują się procesami zachodzącymi w przestrzeni miasta wspomagającymi integrację lokalnej społeczności oraz badają zjawiska związane z procesem rewitalizacji.

Sesja tematyczna Przestrzeń

W sesji tematycznej poświęconej Przestrzeni Jakub Szczęsny opowie o zasadach projektowania funkcjonalnych i ciekawych miejsc sprzyjających integracji i aktywizacji mieszkańców. Z zawodu architekt w swoich pracach łączy ze sobą zasady projektowania ze sztuką, przez co w sposób nietuzinkowy kreuje inspirującą i przyjazną przestrzeń. Ponadto jest prowadzącym program Polska dobrze zaprojektowana, w którym opowiada między innymi jak wykorzystać tkwiące w mieście potencjały, jak zwrócić miasta ku wodzie oraz jakie cechy powinny posiadać współczesne osiedla mieszkaniowe. W tej części konferencji, architekt Piotr Szulc z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu zaprezentuje kwestie związane z pracami nad nowymi regulacjami prawnymi wynikającymi z zapisów ustawy krajobrazowej, natomiast Tomasz Starczewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika opowie o ekorewitalizacji przestrzeni wokół toruńskiej Starówki.

Sesja tematyczna Ludzie

Kolejna sesja skupia się wokół Ludzi. Pierwszą prelegentką będzie Iza Rutkowska, która na przykładzie wybranych działań artystycznych pokaże w jaki sposób można aktywizować lokalną społeczność. Artystka, która wykorzystuje sztukę jako narzędzie dialogu ze społecznością lokalną, jest znana między innymi z takich projektów, jak: Strażnik Podwórka – projekt realizowany wspólnie przez mieszkańców warszawskiej Pragi oraz Jakie to zwierzę?, czyli partycypacyjne tworzenie placów zabaw, w które aktywnie włączono dzieci. Drugim gościem będzie Łukasz Drozda, doktorant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, autor książki pod tytułem: Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy dotykającej tematu zmian charakteru dzielnic mieszkaniowych poprzez wzrost wartości mieszkań oraz innych usług, co w rezultacie doprowadza do wymiany rdzennych mieszkańców na osoby o stosunkowo wysokim statusie materialnym. W swoim referacie postara się odpowiedzieć na pytanie, kiedy rewitalizacja może się nie udać i jaki jest jej związek z procesem gentryfikacji. Natomiast wyniki badań przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentuje student Wydziału Nauk o Ziemi – Paweł Smoliński – w referacie pod tytułem: Klasa kreatywna – mieć czy nie mieć?.

Sesja tematyczna Narzędzia

Ostatnia część konferencji Narzędzia będzie poświęcona tematom związanym z: działaniami społecznymi realizowanymi w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju dla miasta Torunia, specjalną strefą rewitalizacji oraz filozofią powstawania programów rewitalizacji w województwie kujawsko-pomorskim.

Formularz zgłoszeniowy

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Udział w konferencji jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Załączniki

Program konferencji

Karta zgłoszenia