Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Gronowo: tu się kształcą kadry nowoczesnej wsi

Dodane 24.01.2023 przez Leszek Nienartowicz

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył dziś (23 stycznia) w uroczystości otwarcia nowo powstałej nowoczesnej pracowni agrotroniki oraz nowo wybudowanej hali sportowej i nowej hali maszyn rolniczych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Rozbudowę i modernizację kompleksu szkolnego oraz zakupy sprzętu dla pracowni agrotroniki umożliwiły środki samorządu województwa i budżetu państwa, a także pieniądze europejskie z puli naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Pracownia agrotroniki, czyli mechatroniki i automatyki w służbie rolnictwa, kształcić będzie specjalistów wsi przyszłości. Wyposażona została m.in. nowoczesny ciągnik ze stacją gromadzącą dane z nawigacji satelitarnej, symulatory komputerowe i inne narzędzia związane z zaawansowanymi technologiami dla rolnictwa, a także cyfrowe urządzenia diagnostyczne i komputery. 

– Nowoczesne rolnictwo wymaga nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Znakomicie wyposażona pracownia agrotroniki, najnowocześniejsza w Polsce, będzie służyła przez najbliższe lata edukacji na najwyższym światowym poziomie. Rolnictwo ma kluczowe znaczenie dla gospodarki naszego województwa. Dlatego Gronowo jest jednym z ważniejszych ośrodków rozwoju regionu – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Nawiązał też do związanego z rosyjską agresją na Ukrainę i zmianami klimatu możliwego kryzysu żywnościowego: – Wojna w Ukrainie udowodniła jak kruche jest bezpieczeństwo żywnościowe.

Interesująca pod względem architektonicznym hala sportowa z widownią posiada pełnowymiarowe boiska do siatkówki i koszykówki oraz siłownię i salę fitness. System ogrzewania jest w pełni ekologiczny, oparty o kaskadowo połączone pompy ciepła, dodatkowo na dachu została umieszczona instalacja fotowoltaiczna. Będą z niej korzystać nie tylko uczniowie i kadra placówki, ale także mieszkańcy Gronowa.

Zbudowana na miejscu starego obiektu o podobnym przeznaczeniu hala maszyn rolniczych, nawiązująca stylistycznie do architektury hali sportowej, mieści garaże na stanowiące wyposażenie szkoły nowoczesne i w wielu przypadkach bardzo  drogie maszyny rolnicze, m.in. kombajny i ciągniki. Pod tym samym dachem zainstalowano też Muzeum Techniki Rolniczej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 stycznia 2023 r.