Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Granty dla początkujących eksporterów

Dodane 25.08.2020 przez Leszek Nienartowicz

Do 31 sierpnia czekamy na wnioski mikro, małych i średnich przedsiębiorców z naszego regionu, którzy chcą uzyskać granty na rozwój handlu i wprowadzenie swoich produktów na rynki zagraniczne. Wsparcie to nawet 200 tysięcy euro, czyli prawie 900 tysięcy złotych. Środkami unijnymi w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego dysponuje marszałkowska spółka Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego.

 

– Wsparcie kierujemy do przedsiębiorców chcących rozwijać eksport i kooperować z partnerami z zagranicy. To istotna pomoc dla firm, które planują na przykład uczestniczyć w zagranicznych targach lub w inny sposób umiędzynarodowić swoją produkcję czy usługi. Dotacja jest bezpośrednia i bezzwrotna. Zachęcam do sięgania po te środki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Granty są dedykowane przedsiębiorstwom, które posiadają potencjał eksportowy oraz chcą wejść na nowe rynki zagraniczne. Można je wykorzystać na udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach w charakterze wystawcy oraz zwiedzających, a także na organizację wyjazdowych i przyjazdowych wizyt studyjnych. Środki pozwolą również na usługi doradcze w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej, projektowanie kampanii marketingowych i reklamowych, wsparcie prawne procesu negocjacji i zawierania kontraktów oraz adaptację produktów i usług do norm i wymagań rynków zagranicznych.

 

Dotacje w ramach funduszu eksportowego TARR uruchomił już po raz drugi. Ze wsparcia będzie mogło skorzystać około 160 przedsiębiorców. Na wnioski czekamy do 31 sierpnia. Wyniki naboru poznamy jesienią. W ramach pierwszego, ubiegłorocznego konkursu granty przyznano 28 firmom z Kujaw i Pomorza, które realizują projekty o wartości 12 milionów złotych. 

 

Pomoc w opracowaniu strategii przygotowującej firmy do eksportu

 

Przedsiębiorstwa z regionu mają też szansę na drugą formę wsparcia. TARR oferuje granty na opracowanie strategii internacjonalizacji, która ułatwi wprowadzenie produktów na rynki zagraniczne. Wsparcie na ten cel w stu procentach pokrywane jest ze środków unijnych. Każda z wyłonionych firm otrzymuje 24,6 tysiąca złotych. Do tej pory w ramach projektu opracowano 54 takie strategie. Nowy nabór na usługi doradcze planowany jest na jesień. Ze wsparcie będzie mogło skorzystać około 40 przedsiębiorstw.

 

TARR realizuje projekty w partnerstwie z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego i Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu.

 

Więcej informacji na stronie oraz w punktach kontaktowych dla przedsiębiorców z:

 

  • Bydgoszczy oraz powiatów: bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, żnińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, chełmińskiego i tucholskiego:

 

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego

ul. Unii Lubelskiej 4C (II piętro), Bydgoszcz

tel.: 52 585 88 80

e-mail: msp@barr.pl

www.barr.pl

 

 

  • Torunia, Grudziądza, Włocławka oraz powiatów: toruńskiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, rypińskiego, wąbrzeskiego, aleksandrowskiego, lipnowskiego, radziejowskiego, włocławskiego:

 

Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu

ul. M. Skłodowskiej-Curie 41 (I piętro), Toruń

tel.: 56 658 62 90

e-mail: biuro@iph.torun.pl

www.iph.torun.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia 2020 r.