Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Finiszują prace na drodze z Lipna do Jasienia

Dodane 19.01.2022 przez Leszek Nienartowicz

Szybciej niż zaplanowano zakończy się gruntowna modernizacja drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do Jasienia. Na całej trasie przecinającej powiat lipnowski ułożona została już warstwa ścieralna. Wykonawca pracuje jeszcze nad jej oznakowaniem i wyposażeniem w elementy poprawiające bezpieczeństwo. Na całą inwestycję samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczył blisko 100 milionów złotych.

 

– Dzięki tej inwestycji wczesną wiosną udostępnimy kierowcom bezpieczne i wygodne  połączenie pomiędzy Lipnem i Płockiem – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Znikną kłopotliwe objazdy i skróci się czas podróży. Jednocześnie istotnie poprawiliśmy bezpieczeństwo mieszkańców – powstały nowe ścieżki rowerowe, chodniki, zatoki i oświetlone przejścia.

 

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową nr 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem drogi krajowej nr 10).

 

Bezpieczne rozwiązania, także dla zwierząt

 

Cała inwestycja o wartości prawie 100 mln zł była podzielona na trzy odcinki o łącznej długości 22 kilometrów. Prace finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO).

 

  • W pierwszej kolejności gruntownie zmodernizowany został pięciokilometrowy odcinek pomiędzy Jasieniem a granicą województwa. W Kamieniu Kotowym na połączeniu z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą-Sierpc) powstało bezpieczne rondo oraz miejsce do kontroli pojazdów ciężarowych. Z myślą o cyklistach zbudowano ścieżkę rowerową. Prace zakończyły się w 2019 roku i kosztowały 20 mln zł.
  • W sierpniu 2020 roku zawarliśmy umowę na przebudowę jedenastokilometrowego odcinka z Suradowa do Lipna przez tereny rolnicze. Oprócz przebudowy i poszerzenia drogi w ramach inwestycji powstały też nowe zatoki autobusowe, oświetlono przejścia dla pieszych, zmodernizowano wszystkie skrzyżowania i przebudowano przepusty. Dzięki współpracy samorządu województwa z miastem oraz gminą Lipno przy drodze powstał ciąg pieszo-rowerowy. Na tym odcinku przy sprzyjającej pogodzie wykonawca musi jeszcze dokończyć prace przy zjazdach na posesje, zieleni, oznakowaniu i ustawianiu barier.
  • W październiku 2020 roku podpisaliśmy także umowę na przebudowę odcinka z Jasienia do Suradowa, który przebiega przez tereny leśne. Trasa została poszerzona do 7 metrów, wyposażona w pobocza i szereg elementów chroniących środowisko. Łagodne skarpy uwzględniają migracje łosi, a przepusty pod drogą ułatwiają wędrówki żab oraz innych małych zwierząt. Trasa będzie wyposażona w tak zwane „wilcze oczy”, czyli odblaski na słupkach hektometrowych, które po zmroku będą płoszyć zwierzęta wchodzące na ruchliwą drogę. Prace o wartości prawie 24 mln zł finiszują – pozostało zainstalowanie odblasków i części oznakowania pionowego.

 

Zgodnie z umowami odcinek pomiędzy Suradowem i Lipnem powinien być gotowy w maju, a odcinek z Suradowa do Jasienia w lipcu bieżącego roku. Oba odcinki są jednak już całkowicie przejezdne i dopuszczono na nich ruch lokalny. Dla tranzytu zostaną udostępnione wczesną wiosną po zakończeniu prac przy oznakowaniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Trasa będzie objęta siedmioletnią gwarancją.

 

Ważne liczby

  • koszt całej inwestycji – 99,8 mln zł
  • koszt kończących się prac budowlanych (Lipno-Jasień) – 74 mln zł
  • długość zmodernizowanej drogi – 22 kilometry
  • gwarancja – 7 lat.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 stycznia 2022 r.