Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Dzięki RPO powstają nowe miejsca opieki nad dziećmi

Dodane 14.02.2019 przez Leszek Nienartowicz

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi działania ułatwiające młodym rodzicom opiekę nad małymi dziećmi. Z okazji Dnia zakochanych prezentujemy najważniejsze zadania naszej polityki prorodzinnej. Chodzi tu między innymi o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na budowę i rozbudowę żłobków i przedszkoli, a także organizację nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych. Pomoc z RPO trafia także bezpośrednio do rodzin w postaci voucherów na sfinansowanie opieki nad dziećmi. Na początku kwietnia rusza nabór wnioskodawców, którzy będą dysponować voucherami.

 

– Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Przygotowaliśmy ją z myślą o aktywizacji osób opiekujących się najmłodszymi dziećmi i ułatwieniu rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Żłobki, kuby dziecięce i dzienni opiekunowie

Środki z RPO pozwoliły na budowę i rozbudowę nowych żłobków w Bydgoszczy, Toruniu (3 żłobki), Włocławku, gminie Aleksandrów Kujawski i gminie Golub-Dobrzyń. Dzięki tym inwestycjom liczba miejsc opieki na terenach tych gmin zwiększyła się o 282. Łączna kwota, którą rozdysponował Urząd Marszałkowski na realizację tych celów to 9,2 mln złotych.

 

Uzyskane środki można było przeznaczyć na organizację miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych, a także u dziennych opiekunów. Pozwolą one na utworzenie 2102 miejsc opieki na terenie całego województwa. Kwota, jaka została przeznaczona na rzecz organizacji opieki nad najmłodszymi to 75 mln złotych Najwięcej powstało i powstanie w Bydgoszczy (699 nowych miejsc), Toruniu (495 nowych miejsc) i Włocławku (115 nowych miejsc). Pozostałe gminy, w których zostaną zorganizowane nowe miejsca opieki:

 • Grudziądz – 105 nowych miejsc,
 • Inowrocław – 86 nowych miejsc,
 • Mogilno – 68 nowych miejsc,
 • Zławieś Wielka (powiat toruński) – 65 nowych miejsc,
 • Brodnica – 60 nowych miejsc,
 • Aleksandrów Kujawski – 47 nowych miejsc,
 • Sępólno Krajeńskie – 40 nowych miejsc,
 • Tuchola – 32 nowe miejsca,
 • Chodecz (powiat włocławski) – 32 nowe miejsca,
 • Lubień Kujawski (powiat włocławski) – 30 nowych miejsc,
 • Więcbork (powiat sępoleński) – 30 nowych miejsc,
 • Chełmża (powiat toruński) – 21 nowych miejsc,
 • Białe Błota (powiat bydgoski) – 20 nowych miejsc,
 • Łubianka (powiat toruński) – 16 nowych miejsc,
 • Bobrowo (powiat brodnicki) – 16 nowych miejsc,
 • Kęsowo (powiat tucholski – 15 nowych miejsc,
 • Obrowo (powiat toruński) – 15 nowych miejsc,
 • Ciechocinek (powiat aleksandrowski) – 10 nowych miejsc,
 • Bobrowniki (powiat lipnowski) – 10 nowych miejsc,
 • Golub-Dobrzyń – 10 nowych miejsc.

 

Lista wszystkich projektów wraz z opisami.

 

To oczywiście nie koniec realizacji projektów w ramach naszego RPO na organizację opieki dzieci do lat 3. Pod koniec lutego ruszają kolejne dwa konkursy, w których pula środków przeznaczonych do dofinansowania wynosi prawie 30 mln złotych. Więcej w materiale „RPO na żłobki i nianie”.

 

Inwestycje w przedszkola

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiły dotąd także na utworzenie 3 tysięcy miejsc dla przedszkolaków w całym regionie. Wiele projektów z zakresu rozwoju edukacji przedszkolnej w ramach RPO to przedsięwzięcia zintegrowane, czyli takie, w których dofinansowanie trafia najpierw na realizację części inwestycyjnej, a następnie na prowadzenie placówki oraz organizację dodatkowych zajęć.

 

Wśród projektów inwestycyjnych jest 29 zadań dotyczących budowy nowych budynków przedszkoli oraz rozbudowy i adaptacji na ten cel istniejących gmachów. Kolejne 7 projektów dotyczy termomodernizacji budynków, w których przebywają przedszkolaki. Suma dofinansowania na ten cel to blisko 60 milionów złotych. Lista projektów inwestycyjnych, na realizację których trafiło dotąd wsparcie

 

W ramach tak zwanych „projektów miękkich” zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na realizację 58 przedsięwzięć, które pozwoliły na utworzenie blisko 3 tysięcy miejsc dla przedszkolaków oraz umożliwiły organizację dodatkowych zajęć dla maluchów. Suma wsparcia to ponad 23 miliony złotych. W sumie w ramach RPO powstanie blisko 3,4 tysiąca miejsc dla maluchów w przedszkolach. Lista projektów, na realizację których trafiło dotąd wsparcie

 

Vouchery, czyli pieniądze bezpośrednio do rodzin

Środki z RPO, oprócz umożliwienia tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi, trafiają także bezpośrednio do rodzin. Możliwe jest to w postaci voucherów na pokrycie kosztów opieki na małymi dziećmi w żłobku lub wynagrodzenie niani. Pomoc finansową można przeznaczyć na wynagrodzenie niani (do 800 złotych miesięcznie) i dziennego opiekuna (do 600 złotych miesięcznie), a także opłacenie pobytu malucha w żłobku (do 800 złotych miesięcznie) lub klubie dziecięcym (do 600 złotych miesięcznie). Z tej pomocy można korzystać przez 12 miesięcy.

 

Voucherami dysponują organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, które realizują projekty w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ze wsparcia skorzystało do tej pory 1,7 tysiąca rodzin z regionu. Kolejny nabór uczestników projektu prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu rozpocznie się w kwietniu. Będziemy o tym szeroko informować w najbliższym czasie.

 

Z okazji Dnia św. Walentego prezentujemy także infografikę przygotowaną przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy na temat małżeństw zawieranych w naszym województwie w 2017 roku. Spośród 10 tysięcy małżeństw większość z nich zawarto we wrześniu, sierpniu, czerwcu i lipcu. Mediana wieku nowożeńców w przypadku mężczyzn wynosi 30, a kobiet 27,6 lat. Najwięcej małżeństw w przeliczeniu na 1000 mieszkańców zawarto w powiatach lipnowskim, golubsko-dobrzyńskim,, grudziądzkim, tucholskim i żnińskim. Te i więcej informacji w grafice.

 

Najważniejsze liczby:

 • Prawie 2,4 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat,
 • Blisko 3,4 tysiąca nowych miejsc dla maluchów w przedszkolach,
 • 1,7 rodzin, które otrzymały wsparcie poprzez vouchery na pokrycie opieki nad małymi dziećmi,
 • 1 kwietnia rusza nabór wnioskodawców w nowym projekcie na vouchery dla rodzin.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 lutego 2019 r.