Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Bogata oferta dla biznesu

Dodane 26.03.2019 przez Leszek Nienartowicz

Pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i w ekspansji na rynki zagraniczne, preferencyjne kredyty, szkolenia dla pracowników – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego szeroko wspiera rozwój przedsiębiorczości, przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, uznając gospodarkę za klucz do podnoszenia poziomu życia mieszkańców.

 

– Wspieramy przedsiębiorstwa we wszystkich fazach rozwoju – od pomysłu o założeniu firmy po zdobywanie rynków zagranicznych. Na  każdym z tych etapów oferujemy pomoc: dofinansowanie, pożyczki, wsparcie eksperckie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Środki na tego typu działania pochodzą przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego. Co czwarta złotówka z naszego RPO trafia do biznesu. Wsparcie można uzyskać m. in. poprzez konkursy o dofinansowanie, ogłaszane przez Urząd Marszałkowski. (Wszelkie informacje o konkursach na stronie mojregion.eu.) Środkami z RPO dysponują także lokalne grupy działania (LGD), które w swoich konkursach przewidują dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej i rozwój istniejących już firm.

 

Na rzecz przedsiębiorców prężnie działają marszałkowskie instytucje otoczenia biznesu, dysponujące m.in. preferencyjnymi pożyczkami finansowanymi również z RPO. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy proponuje pożyczki do 50  tys. złotych na założenie własnej firmy (oprocentowanie 0,5 proc.), pożyczki na inwestycje i rozwój, mikropożyczki dla nowych firm (do 100  tys. zł), pożyczki inwestycyjne do 1 mln zł oraz pożyczki na badania i rozwój (do 2 mln zł). Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji oferuje pożyczki przede wszystkim na działania badawczo-rozwojowe (do 2 mln zł), a także dotacje do 3 mln zł na prace badawczo-rozwojowe oraz do 68 tys. zł na opatentowanie wynalazków. Z kolei Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju proponuje pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw, udzielane za pośrednictwem pośredników finansowych (lista tych instytucji dostępna na www.kpfr.pl) oraz atrakcyjnie oprocentowane pożyczki na rozwój i inwestycje, a także pożyczki obrotowe oraz na zakup nieruchomości do 2 mln złotych.

 

Bogatą ofertę dla biznesu posiada Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wśród propozycji znajdują się wsparcie na usługi doradcze dla firm, dofinansowanie na kursy i szkolenia dla pracowników, granty dla firm na wsparcie eksportu (do 200 tysięcy euro), w tym na opracowanie strategii wejścia na rynki zagraniczne (do 30 tys. zł), a także informacje, szkolenia i doradztwo dla firm z zakresu prowadzenia działalności na rynkach Unii Europejskiej (w ramach Sieci Enterprise Europe Network).

 

Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z przestrzeni biurowej oferowanej przez działające od 2015 roku regionalne inkubatory przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Toruńska Exea Data Center, nowoczesne centrum przetwarzania danych, oferuje bezpieczną infrastrukturę i usługi IT dla biznesu. Działające w strukturze Urzędu Marszałkowskiego Centrum Obsługi Inwestora zaprasza do skorzystania z oferty inwestycyjnej, służąc m. in. informacją o uzbrojonych terenach inwestycyjnych w całym województwie.

 

Wsparcie przedsiębiorstw – najważniejsze liczby:

 • do 3 mln zł dotacji na prace badawczo-rozwojowe – oferta KPAI (kpai.pl),
 • do 2 mln zł preferencyjnej pożyczki (oprocentowanie 0,93%) na działania badawczo-rozwojowe – oferta KPAI (kpai.pl),
 • do 68 tys. zł dotacji na opatentowanie wynalazków – oferta KPAI (kpai.pl),
 • do 2 mln zł pożyczki na rozwój, inwestycje, pożyczki obrotowe oraz zakup nieruchomości – oferta KPFR (kpai.pl),
 • do 50 tys. zł pożyczki na założenie własnej firmy (oprocentowanie 0,5%) – oferta KPFP (kpfp.org.pl),
 • do 100 tysięcy zł pożyczki na inwestycje i rozwój i mikropożyczki dla nowych firm – oferta KPFP (kpfp.org.pl),
 • do 1 mln zł pożycza inwestycyjna – oferta KPFP (kpfp.org.pl),
 • do 2 mln zł pożyczka na badania i rozwój – oferta KPFP (kpfp.org.pl),
 • do 200 tysięcy euro grantu na wsparcie eksportu dla firm – oferta TARR (tarr.org.pl),
 • do 30 tysięcy zł grantu na opracowanie strategii wejścia na rynki zagraniczne – oferta TARR (tarr.org.pl),
 • od 10 do 30 tysięcy zł dofinansowania na kursy i szkolenia dla pracowników – oferta TARR (tarr.org.pl),
 • od 50 do 100 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej – oferta LGD,
 • od 50 do 300 tys. zł dotacji na rozwój firmy – oferta LGD.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 marca 2019 r.