Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Szlakiem wielkopolskiej rewitalizacji – wizyta studyjna w Koninie i Kaliszu

Dodane 29.06.2022 przez Damian Wiśniewski

Zakończyła się trwająca w dniach 23-24 czerwca br. dwudniowa wizyta, mająca na celu zapoznanie się z projektami rewitalizacyjnymi prowadzonymi przez miasta województwa wielkopolskiego. Tym razem rewitalizatorom z naszego regionu gościny udzieliły samorządy Konina i Kalisza.

W Koninie zapoznaliśmy się z efektami realizowanego projektu Modelowa rewitalizacja miast, który dotyczył ożywienia gospodarczego i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Starówki. Ciekawe rozwiązaniem na odnowienie tkanki mieszkaniowej zdewastowanych okolic konińskiej starówki stanowi skorzystanie z rozwiązań budownictwa społecznego. Odwiedziliśmy również prężnie działające Centrum Organizacji Pozarządowych, funkcjonujące w usytuowanej w rynku kamienicy, w której swoją siedzibę mają również dwie spółdzielnie socjalne, prowadzony prze jedną z nich Blushostel i mieszkania treningowe będące pod opieką Fundacji Podaj Dalej. Pracownicy konińskiego urzędu miasta podzielili się również doświadczeniami z realizacji inwestycji w zabytkowej kamienicy Jana Zemełki.

Natomiast w Kaliszu w Akceleratorze Kultury zrewaloryzowanym w ramach projektu realizowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 zapoznaliśmy się z wyzwaniami procesów rewitalizacyjnych prowadzonych w mieście. Na terenie znajdującego się na obszarze rewitalizacji Podgórza przyjrzeliśmy się z ofercie prowadzonego przez Fundację MultiArt Domu Sąsiedzkiego oraz kamienicy zaadoptowanej na Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Babina. Korzystając z pięknej pogody, udzielający nam gościny pracownicy kaliskiego magistratu oprowadzili uczestników wizyty szlakiem zrewaloryzowanych ze środków WRPO (w ramach Kalisko-Ostrowskiego ZIT) Plant Miejskich, ulic Zamkowej i Piskorzewskiej. Wizyta w Kaliszu nie mogłaby się odbyć bez zwiedzenia ratusza, który oprócz siedziby władz miejskich oraz kilku wydziałów urzędu miasta (w tym Biura Rewitalizacji UM Kalisza) pełni również funkcję instytucji kultury. W piwnicach oraz wieży ratusza zorganizowano multimedialne wystawy na temat historii miasta i regionu.

Procesy rewitalizacyjne w obu miastach są w toku. Zarówno w Koninie jak i w Kaliszu samorządowcy czynnie angażują się z ich przebieg, dostrzegają potrzebę ich kontynuowania i deklarują plany pozyskiwania środków zewnętrznych na ich realizację.

Fotorelacje także na:

https://rewitalkonin.pl/wymiana-dobrych-praktyk/

https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/rewitalizacja/goscie-z-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego,50848

Projekt „Wsparcie gmin w przygotowaniu i koordynacji programów rewitalizacji” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.