Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Newsletter o rewitalizacji #2/2023

Dodane 09.05.2023 przez Damian Wiśniewski

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem o rewitalizacji.

• Nowe treści na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Na KCWR opublikowano nowe treści czyli podsumowania Zadania Regiony Rewitalizacji w 8 kolejnych województwach (warmińsko-mazurskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, opolskim, lubelskim, mazowieckim, małopolskim). Link do Aktualności KCWR:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/#/domyslne=1

Zachęcam do zapoznania się z efektami prac Koleżanek i Kolegów z innych regionów, a także upowszechniania wypracowanych materiałów wśród gmin z waszego województwa – w szczególności polecam dział Publikacje do pobrania:

• Małopolska – Dobre praktyki – czyli cykl wywiadów z rewitalizatorami z 4 małopolskich gmin;

• Mazowsze – poradniki dla gmin, cykl artykułów dotyczących procesu rewitalizacji, materiały dot. projektu pn. „Moja dzielnica wymaga zmian? Rewitalizacja okiem dziecka”;

• Opolskie – poradniki dla gmin oraz publikacje o rewitalizacji nie tylko w woj. opolskim;

• Podlaskie – Regionalna Polityka Rewitalizacji Województwa Podlaskiego 2030;

• Śląskie – poradniki dla gmin;• Kujawsko-Pomorskie – przegląd dobrych praktyk z województwa kujawsko-pomorskiego;

• Warmińsko-Mazurskie – raport z badania gmin;

• Wielkopolska – raport z oceny zaangażowania organizacji pozarządowych w działania na obszarze rewitalizacji; cykl artykułów o rewitalizacji;

• Zachodniopomorskie – film pt. „Rewitalizacja środowisk popegeerowskich”;

• Pomorskie – odcinki o rewitalizacji w województwie pomorskim w ramach podcastu Urbcast;

• Lubuskie – poradnik o rewitalizacji i przegląd dobrych praktyk;

• Podkarpackie – cykl artykułów o rewitalizacji.

• Publikacje Narodowego Instytutu Dziedzictwa o dziedzictwie w rewitalizacji

Zachęcam do lektury publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa – NID realizując zadanie „Merytoryczne wsparcie procesu planowania i rewitalizacji w gminach” wypracował wiele dobrych praktyk dotyczących roli i wykorzystania dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji.

Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji. Praktyczny poradnik – czyli publikacja, która zbiera wszystkie wypracowane dobre praktyki, standardy, narzędzia, sposoby postępowania z dziedzictwem kulturowym w rewitalizacji. Opracowanie skierowane jest do samorządów, liderów i liderek lokalnych, organizacji pozarządowych. Publikacja służy pomocą w praktycznym zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, procesie ochrony i wykorzystywania potencjału dziedzictwa w rozwoju gospodarczym oraz społecznym gminy i społeczności.

https://samorzad.nid.pl/publikacje/dziedzictwo-kulturowe-w-rewitalizacji-praktyczny-poradnik/

Życie między zabytkami – o dziedzictwie w rewitalizacji – publikacja to głos w dyskusji na temat miejsca i roli dziedzictwa w rewitalizacji. Zawiera dziesięć wywiadów z różnymi ekspertami, zarówno ze środowisk konserwatorskich czy samorządowych, jak i praktyków zajmujących się na co dzień rewitalizacją.

https://samorzad.nid.pl/publikacje/miedzy-zabytkami-o-dziedzictwie-w-rewitalizacji/

Newsletter o rewitalizacji prowadzony jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach inicjatywy „Regiony Rewitalizacji” celu wsparcia Zespołów ds. Rewitalizacji w urzędach marszałkowskich. Więcej o działaniach Ministerstwa w zakresie rewitalizacji i o rewitalizacji dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji: www.rewitalizacja.gov.pl