Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Krajowy newsletter o rewitalizacji #1

Dodane 18.02.2021 przez Damian Wiśniewski

Newsletter powstał w celu bieżącego przekazywania najważniejszych informacji o rewitalizacji i powiązanych z nią kwestiach z obszaru polityki miejskiej czy dziedzictwa kulturowego, a także dobrych praktykach, ciekawostkach i inspiracjach.

• Konsultacje publiczne projektu Długoterminowej Strategii Renowacji

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu Długoterminowej Strategii Renowacji. Obowiązek przygotowania dokumentu wynika z art. 2a dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Strategia przedstawia diagnozę sektora budowlanego w kontekście efektywności energetycznej oraz prezentuje ścieżkę osiągnięcia wielkoskalowej i głębokiej renowacji zasobów budowlanych w Polsce w podziale na lata 2030, 2040 i 2050. Strategia odnosi się do realizacji przedsięwzięć dotyczących termomodernizacji obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub objętych ochroną konserwatorską. W Strategii wskazano także na możliwość wsparcia działań towarzyszących renowacji zasobów budowlanych, np. związanych z podniesieniem walorów otoczenia w ramach realizacji programów rewitalizacji.

Uwagi do Strategii można zgłaszać do dnia 26 lutego 2021 r. Materiał do konsultacji oraz formularz zgłoszeń dostępny jest na stronie: Link otwiera się w nowej karcie https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/dlugoterminowa-strategia-renowacji

• GUS – dane z zakresu rewitalizacji na poziomie gmin

Dostępny jest raport końcowy pt. „Pozyskanie danych z zakresu rewitalizacji na poziomie gmin za lata 2018-2019”. Badaniem objęte zostały wszystkie gminy w Polsce, tj. 2477 jednostek. Raport dostępny jest pod linkiem:
Link otwiera się w nowej karcie https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/obszary-funkcjonalne-oraz-dostepnosc-terytorialna/pozyskanie-danych-z-zakresu-rewitalizacji-na-poziomie-gmin-za-lata-2018-2019,12,1.html

W 2020 roku GUS rozpoczął kolejną, czwartą edycję badania na formularzu REW Rewitalizacja w gminie. Badanie dotyczące rewitalizacji zostało uwzględnione w Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej 2020 jako cykliczne badanie roczne, obowiązkowe dla wszystkich gmin.

• Urbcast – podcast o miastach

Urbcast to dwujęzyczny podcast Marcina Żebrowskiego (urban designera, urbanisty i miłośnika miast) o miastach, urbanistyce i nie tylko. To ciekawe rozmowy z różnymi gośćmi – dotychczasowymi byli m.in. Mustafa Sherif – prowadzący znany międzynarodowy podacst Urbanistica Podcast, Olga Gitkiewicz – autorka m.in. reportażu „Nie zdążę” o wykluczeniu transportowym w Polsce, Paweł Jaworski promotor „żywej ulicy – Livable Streets”. Jeden z najnowszych odcinków poświęcony jest powstaniu Krajowej Polityki Miejskiej i systemu rewitalizacji w Polsce, o czym opowiada znany nam Andrzej Brzozowy z firmy Projekty Miejskie.
Podcast dostępny jest w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj: Link otwiera się w nowej karcie https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy8xY2U0MjdhMC9wb2RjYXN0L3Jzcw==

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej