Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory 2017

Dodane 10.05.2017 przez Leszek Nienartowicz

Po raz kolejny Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego był jednym z gospodarzy Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory. W tym roku festiwal odbył się w Toruniu.

9 maja młodzi naukowcy prezentowali swoje zaskakujące pomysły badawcze. Wydarzenie otwarte było dla pasjonatów nauki w każdym wieku, którzy mogli uczestniczyć w bogatym programie bezpłatnych warsztatów, pokazów i wykładów naukowych. 

Jak programuje się roboty? Czym zajmuje się humanarium? Na te i inne naukowe pytania można było znaleźć odpowiedź podczas warsztatów i wykładów naukowych przygotowanych specjalnie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Badania bardzo młodych naukowców

Innowacyjna jednostka napędowa, konstrukcja głośnika bluetooth z recyklingu, czy maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku – to tematy tylko niektórych z 17 projektów, jakie młodzi naukowcy, uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory, prezentowali w Toruniu. Podczas otwartej sesji konkursowej można było zobaczyć niezwykłe projekty młodzieży oraz porozmawiać z ich autorami.

Jury Konkursu wybrało najlepszych młodych naukowców, którzy otrzymali akredytacje na finał Konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week (18-21.10.2017 r.), gdzie będą ubiegać się o stypendia naukowe oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni. Sukcesy dotychczasowych laureatów E(x)plory na międzynarodowej arenie pokazują, że w młodych polskich naukowcach drzemie ogromny potencjał.

Nowoczesna gospodarka 

Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspiera Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory. Jesteśmy przekonani, że wielu spośród młodych naukowców będących uczestnikami tego wydarzenia już niedługo przyczyni się do budowania innowacyjnego potencjału naszego regionu.

Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim oraz całym krajem w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 przewidziano Oś priorytetową I Wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu. Niemal połowa z 430 mln € przeznaczonych na ten obszar została skierowana właśnie na stymulowanie współpracy środowisk naukowych z przedsiębiorcami oraz na rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Wsparcie to będzie miało formę zarówno dotacji, jak i instrumentów finansowych.

Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści.