Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego był jednym z gospodarzy tegorocznej edycji festiwalu Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy. 22 kwietnia młodzi naukowcy w wieku 13-20 lat prezentowali swoje zaskakujące pomysły badawcze, wydarzenie otwarte było dla pasjonatów nauki w każdym wieku, którzy mogli uczestniczyć w bogatym programie bezpłatnych warsztatów, pokazów i wykładów naukowych.
Czy można utrzymać ogień w dłoni? Jak programuje się roboty? Czym jest echolokacja? Na te i inne naukowe pytania można było znaleźć odpowiedź podczas warsztatów i wykładów naukowych przygotowanych specjalnie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Badania bardzo młodych naukowców
Wielofunkcyjny robot gąsienicowy, Łazik Meteo, Sztuczny mięsień czy Polski asystent głosowy na smartfona – to tematy tylko niektórych z 28 projektów, jakie młodzi naukowcy w wieku 13-20 lat, uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory, prezentowali w Bydgoszczy. Podczas otwartej sesji konkursowej można było zobaczyć niezwykłe projekty młodzieży oraz porozmawiać z ich autorami.
Jury Konkursu wybrało najlepszych młodych naukowców, którzy otrzymali akredytacje na finał Konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week (5-8.10.2016r.), gdzie będą ubiegać się o stypendia naukowe oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Brazylii i Rumuni. Sukcesy dotychczasowych laureatów E(x)plory na międzynarodowej arenie pokazują, że w młodych polskich naukowcach drzemie ogromny potencjał.
Nowoczesna gospodarka
Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspiera Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy. Jesteśmy przekonani, że wielu spośród młodych naukowców będących uczestnikami tego wydarzenia już niedługo przyczyni się do budowania innowacyjnego potencjału naszego regionu.
Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim oraz całym krajem w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 przewidziano Oś priorytetową I Wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu. Niemal połowa z 430 mln € przeznaczonych na ten obszar została skierowana właśnie na stymulowanie współpracy środowisk naukowych z przedsiębiorcami oraz na rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Wsparcie to będzie miało formę zarówno dotacji, jak i instrumentów finansowych.
Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści.