Podziałanie 3.5.1 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT [konkurs nr RPKP.03.05.01-IZ.00-04-402/20]
Zakończony [22.01.2021] |
---|
Wyniki naboru [12.02.2021]W odpowiedzi na ogłoszony w dniu 7 grudnia 2020 r. konkurs Nr RPKP.03.05.01-IZ.00-04-402/20, informujemy iż nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się w dniu 5 stycznia 2021 r. i trwał do dnia 22 stycznia 2021 r., wpłynęło 13 wniosków o dofinansowanie projektu. Łączna wartość wnioskowanej kwoty dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 15 759 941,55 zł. Lista złożonych wniosków w ramach konkursu (pdf.) Wyniki etapu weryfikacji warunków formalnych i oczywistych omyłekW związku z zakończeniem weryfikacji wymogów formalnych i oczywistych omyłek wniosków o dofinansowanie projektu, złożonych w konkursie Nr RPKP.03.05.01-IZ.00-04-402/20, ogłoszonym w ramach w ramach Osi priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Działania 3.5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w ramach ZIT, Poddziałania 3.5.1 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT, Schemat: Termomodernizacja w obiektach należących do jednostek samorządu terytorialnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), przedstawiamy listę projektów, które otrzymały ocenę pozytywną na etapie weryfikacji warunków formalnych i oczywistych omyłek. Wyniki etapu oceny formalno-merytorycznejW związku z zakończeniem oceny formalno-merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektu w ramach konkursu Nr RPKP.03.05.01-IZ.00-04-402/20 ogłoszonego dla Działania 3.5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w ramach ZIT, Poddziałania 3.5.1 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT, Schemat: Termomodernizacja w obiektach należących do jednostek samorządu terytorialnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), przedstawiamy listę z wnioskami, które otrzymały pozytywną ocenę Instytucji Zarządzającej RPO i zostały przekazane do etapu oceny strategicznej. Wyniki etapu oceny formalno-merytorycznej i strategicznejInformujemy, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą Nr 31/1377/21 z dnia 11 sierpnia 2021 roku, podjął decyzję w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych projektów złożonych w konkursie Nr RPKP.03.05.01-IZ.00.04-402/20, ogłoszonym w ramach Osi priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Działania 3.5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w ramach ZIT, Poddziałania 3.5.1 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT, Schemat: Termomodernizacja w obiektach należących do jednostek samorządu terytorialnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. |
Informacje o naborze
Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz Miasto Bydgoszcz jako Instytucja Pośrednicząca w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 ogłaszają konkurs
w ramach Działania 3.5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w ramach ZIT, Poddziałania 3.5.1 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT, Schemat: Termomodernizacja w obiektach należących do jednostek samorządu terytorialnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) (konkurs Nr RPKP.03.05.01-IZ.00-04-402/20)
Terminy
Termin, od którego można składać wnioski –05.01.2021 r.
Termin, do którego można składać wnioski –22.01.2021 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu –lipiec 2021 r.
Miejsce składania wniosków
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Biuro Podawczo –Kancelaryjne, Pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń (parter).
Sposób składania wniosków o dofinansowanie
Formularz wniosku o dofinansowanie projektu należy w pierwszej kolejności wypełnić i wysłać w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 (dalej: GWD)[1] dostępnym na stronie internetowej: https://generator.kujawsko-pomorskie.pl/.
Następnie należy wydrukować i złożyć ostateczną wersję formularza wniosku o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami i pismem przewodnim w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, w terminie naboru. Dokumentację projektową należy złożyć w 1 egzemplarzu, zgodnie z zapisami rozdziału 4 Regulaminu konkursu.
Termin, miejsce i forma składania wniosków o dofinansowanie projektu zostały szczegółowo opisane w rozdziale 4 Regulaminu konkursu.
[1] W przypadku stwierdzenia błędów w funkcjonowaniu Generatora Wniosków o Dofinansowanie, uwagi i błędy należy zgłaszać na adres: generatorwnioskow@kujawsko-pomorskie.pl lub telefonicznie na numer: 56 62 18 316.
Kto może składać wnioski?
Wniosek o dofinansowanie projektu powinien zostać złożony przez uprawnionego wnioskodawcę, tj.:
• jednostkę samorządu terytorialnego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Do wsparcia w ramach konkursu przewidziano:
Projekty dotyczące przedsięwzięć z zakresu głębokiej i kompleksowej modernizacji energetycznej budynków publicznych, w tym m.in.:
- ocieplenie obiektu, wymiana pokrycia dachu, okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne wraz z instalacją,
- przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i przyłączeniem źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji oraz zastosowanie systemów zarządzania budynkiem,
- realizacja mikrokogeneracji (tj. – proces technologiczny polegający na skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o wykorzystanie urządzeń małych i średnich mocy) lub mikrotrigeneracji (tj. – efektywne wykorzystanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu w jednej instalacji) na potrzeby własne,
- budowa i przebudowa instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach,
- instalacja systemów chłodzących, w tym również z OZE.
Kompleksowa modernizacja energetyczna (głęboka modernizacja energetyczna) – modernizacja energetyczna budynku, rozumiana jako kompleksowe przedsięwzięcie termomodernizacyjne, zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U z 2020 r. poz. 22 z późn. zm.), w wyniku którego zostaną zmniejszone wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na: energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną. W przypadku ulepszenia polegającego na poprawie izolacyjności cieplnej przegród, powinny być spełnione minimalne wymagania dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej określone w przepisach techniczno-budowlanych. Przez przepisy techniczno-budowlane rozumie się rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065).
Przeprowadzona termomodernizacja musi zapewnić zwiększenie efektywności energetycznej o minimum 25%.
Budynek publiczny – budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej (z wyłączeniem obiektów szpitali, których funkcjonowanie w publicznym systemie zdrowia nie wynika z map potrzeb zdrowotnych), społecznej lub socjalnej, sportu oraz prowadzenia pozostałych zadań własnych samorządu terytorialnego, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych na cele mieszkalne np.: akademiki, internaty, bursy, domy zakonne, domy nauczycielskie.
Wymieniony katalog działań nie jest katalogiem zamkniętym. W ramach kompleksowej modernizacji energetycznej mogą być realizowane również inne, niewymienione w katalogu działania, o ile wynikają one z audytu energetycznego i przyczyniają się do osiągnięcia odpowiedniego poziomu efektywności energetycznej.
Kryteria wyboru projektów
Instytucja Pośrednicząca ZIT oraz Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym dokona oceny i wyboru projektów w oparciu o kryteria wyboru projektów zatwierdzone uchwałą Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Kryteria wyboru projektów zostały szczegółowo opisane w załączniku nr 5 do Regulaminu konkursu.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu lub maks. dopuszczalna kwota dofinansowania projektu
Maksymalny poziom dofinansowania ze środków EFRR wynosi 85 % wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu, w przypadku projektów nie objętych pomocą publiczną.
Szczegóły odnośnie wysokości zabezpieczenia wkładu własnego znajdują się w kryterium B.5 Prawidłowość określenia wkładu własnego.
W przypadku, gdy projekt realizowany jest na obszarze rewitalizacji wyznaczonym w Gminnym/Lokalnym Programie Rewitalizacji [1],poziom wkładu własnego może ulec zmniejszeniu, jednakże o nie więcej niż 10 punktów procentowych [2] (nie dotyczy projektów, w których wystąpi pomoc publiczna).
W przypadku projektów objętych pomocą publiczną maksymalny poziom dofinansowania ze środków EFRR powinien zostać ustalony zgodnie z wymogami właściwych programów pomocowych wskazanych w rozdziale 2 pkt 3 Regulaminu konkursu, z uwzględnieniem limitów związanych ze zwiększeniem efektywności energetycznej wskazanych w kryterium wyboru projektów B.5.
Budżet w ramach projektu konstruowany jest indywidualnie dla każdego z budynków objętych projektem.
W odniesieniu do wydatków wspólnych (np. promocja projektu) wkład własny wnioskodawcy nie może stanowić mniej niż uśredniony wkład własny dla każdego z budynków objętych projektem.
[1] Projekt, który uzyskuje punkty w kryterium D.2.12.
[2] Zmniejszony wkład własny należy pokryć wkładem z budżetu państwa. Maksymalny wkład UE powinien być na poziomie, który wystąpiłby w przypadku braku zastosowania zmniejszenia wkładu własnego. Np. w przypadku projektu zwiększającego efektywność energetyczną o 30%, budynku nie będącego obiektem zabytkowym wkład UE może wynieść 65%, wkład z budżetu państwa 10%, a wkład własny 25%. W przypadku adekwatnego projektu realizowanego poza obszarem rewitalizacji montaż finansowy wynosiłby wówczas odpowiednio: wkład UE 65%, wkład własny 35%.
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego konkursu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 5 841 591,00 zł, w tym: 5 226 687,00 zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej: EFRR), 614 904,00 zł pochodzących z Budżetu Państwa (dalej: BP).
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
Procedura odwoławcza została szczegółowo opisana w rozdziale 7 Regulaminu konkursu.
Komunikaty
- Link otworzy się w nowej karcie Komunikat z dnia 01.04.2021 r. dotyczący wydłużenia terminu składania uzupełnienia w ramach konkursu RPKP.03.05.01-IZ.00-04-402_20
- Link otworzy się w nowej karcie Komunikat z dnia 10.03.2021r. dotyczący zmiany karty oceny strategicznej ZIT.
- Link otworzy się w nowej karcie Komunikat dotyczący błędu technicznego w Regulaminie (.pdf)
Pytania i odpowiedzi
Informacji dotyczących konkursu udzielają pracownicy punktów informacyjnych czynnych w godzinach: poniedziałki 7.30-15.30, wtorki 7:30-17:00, środy, czwartki, 7.30-15.30, piątki 7:30-14:00.
Pytania można zgłaszać również przy pomocy Formularza zgłaszania pytań dotyczących funduszy europejskich: https://mojregion.eu/rpo/punkty-informacyjne/formularz-zglaszania-pytan/.
Informacji dotyczących konkursu udzielają również pracownicy Biura ZIT BTOF w Bydgoszczy pod nr tel. (52) 585 80 93; tel. (52) 585 94 46 (w godzinach: poniedziałki, środy i czwartki od 8.00 do 16.00, we wtorki od 8.00 do 18.00, w piątki od 8.00 do 14.00).
Dowiedz się więcej
Link otworzy się w nowej karcie Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.
Link do aktualnej Strategii ZIT
http://zit.btof.pl/dokumenty-strategiczne-zit-btof/strategia-zit-btof-od-dnia-6-08-2019-r
Załączniki
- Ogłoszenie o konkursie (.pdf)
- Regulamin konkursu (.pdf) – obowiązuje od 13.01.2021r.
- Regulamin konkursu (.pdf) – obowiązywał od 07.12.2020r. do 12.01.2021r.
- Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu – Wzór wniosku o dofinansowanie projektu (.pdf)
- Link do Generatora Wniosków o Dofinansowanie dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020
- Instrukcja użytkownika Generatora wniosków o dofinansowanie dla Wnioskodawców (.pdf)
- Regulamin korzystania przez Użytkowników z Generatora Wniosków o Dofinansowanie dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (.pdf)
- Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu – Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu (.pdf)
- Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu – Instrukcja wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami (.zip)
- Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu – Wzór Uchwały/Umowy o dofinansowanie projektu (.pdf)
- Załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu – Kryteria wyboru projektów wraz z załącznikiem Definicjami wskaźników produktu i rezultatu (.pdf)
- Załącznik nr 6 do Regulaminu konkursu – Lista załączników do wniosku o dofinansowanie projektu (.pdf)
- Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu – Lista miejscowości, w których odnotowano przekroczenie dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM 10 (.pdf)
- Załącznik nr 8 do Regulaminu konkursu – Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 stanowiące załącznik nr 2 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020 (.pdf)
- Załącznik nr 9 do Regulaminu konkursu – Mechanizm monitorowania i wycofania w przypadku finansowania infrastruktury ze środków publicznych (.pdf)
- Załącznik nr 10 do Regulaminu konkursu – Standardy w zakresie kształtowania ładu przestrzennego w województwie kujawsko-pomorskim(.pdf)
Dokumenty inne/pomocnicze:
- Wzory kart oceny (.zip) – obowiązują od 10.03.2021r.
- Wzory kart oceny (zip) – obowiązywały od 20.01.2021r. do 09.03.2021r.
- Dokumenty pomocnicze w zakresie OOŚ (.zip)
- System oceny projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (.zip)
- Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (.zip)
- Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS oraz FS
na lata 2014-2020 z 22.08.19 r. (.pdf) - Uchwała Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyznaczająca obszar realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgoszczy, Torunia i obszaru powiązanego z nimi funkcjonalnie (.pdf)