RPO na rzecz lepszego powietrza
Łącznie 25 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na zieloną energetykę i edukację ekologiczną, inwestycje w infrastrukturę społeczną i lepszą jakość publicznej służby zdrowia oraz lepsze warunku nauki zawodu dla niepełnosprawnych, nowe drogi, ochronę przyrody, a także nowe nitki wodociągów i kanalizacji – w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się dziś (23 maja) ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów, których wspólnym mianownikiem jest poprawa jakości życia mieszkańców regionu.
Najwięcej, bo osiem spośród dwudziestu wręczonych dziś umów dotyczy zielonej energetyki.
– Cieszymy się, że w wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych mamy coraz lepsze wskaźniki. Najbardziej cieszą jednak efekty – ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla i pyłów oraz konkretne korzyści ekonomiczne w postaci mniejszych rachunków za prąd i ogrzewanie zarówno instytucji publicznych, jak i gospodarstw domowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który przed spotkaniem z beneficjentami spotkał się z dziennikarzami regionalnych mediów.
Gmina Wąpielsk w powiecie rypińskim za blisko milion złotych zainstaluje 18 zestawów fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej oraz zestaw solarny do produkcji ciepła na użytek gminnych instytucji. Gmina Wielka Nieszawka w powiecie toruńskim kończy już montaż instalacji solarnych do produkcji prądu i ciepła na potrzeby jednostek samorządowych i gospodarstw domowych (koszt przekracza milion złotych). W Toruniu z wytwarzanej z promieni słonecznych energii skorzystają miejskie placówki publicznej służby zdrowia oraz szkoły i jedno z przedszkoli. Rachunek dla wykonawców inwestycji wyniesie 2 miliony złotych. W oparciu o słońce własne rachunki za ciepło i prąd zredukują też szpital w Łasinie pow. grudziądzki (inwestycja za ponad ćwierć miliona złotych) oraz mieszkańcy gmin Aleksandrów Kujawski (domowe mikroinstalacje o łącznej wartości miliona złotych), Zakrzewo (za 1,5 mln złotych) i Lubień Kujawski (1,2 mln złotych). Przekazane dziś wsparcie RPO na tego typu projekty przekracza łącznie 3,5 miliona złotych.
W dzisiejszej ceremonii wręczenia umów uczestniczyli też przedstawiciele Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rypinie, który rozbudowuje się i modernizuje dzięki środkom RPO kosztem 9 milionów złotych. Przedsięwzięcie obejmuje przebudowę budynku starej szpitalnej kotłowni na przestrzeń dla nowego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, modernizację i rozbudowę oddziału dziecięco-noworodkowego, budowę skrzydła przeznaczonego dla przyszpitalnej przychodni oraz zakupy sprzętu medycznego. Inwestycję wizytował wczoraj (22 maja) gospodarz województwa.
Zobacz też Konwent Powiatów i wizyta w Rypinie
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
23 maja 2018 r.