Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Umowy RPO: drogi, termomodernizacja, domy dziecka

Dodane 01.09.2017 przez Leszek Nienartowicz

Rozbudowa ulicy Ogińskiego w Bydgoszczy oraz dróg lokalnych w powiecie bydgoskim i Tucholi, termomodernizacja szkół, urzędów i innych gmachów użyteczności publicznej oraz budowa kilkunastu domów dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych w całym regionie. W czwartek (31 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia umów na dofinansowanie 23 projektów inwestycyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość wsparcia to ponad 71 milionów złotych.

– Wśród zadań drogowych wyróżnia się kontynuacja budowy ulicy Ogińskiego w Bydgoszczy – wszyscy czekamy na dokończenie projektu, którego realizacja rozpoczęła się w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Termomodernizacja to również bardzo oczekiwane projekty, bo poza oszczędnościami i redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery, chodzi też o remonty często zaniedbanych i od wielu lat nieremontowanych obiektów. Naszego wsparcia wymagają też placówki opiekuńczo-wychowawcze – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Drogi

Największe dofinansowanie – ponad 30 milionów złotych trafi do Bydgoszczy na budowę drugiego etapu ul. Ogińskiego na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Jana Pawła II. Projekt przewiduje między innymi budowę 430-metrowego odcinka trasy wraz z węzłem drogowym na przecięciu z drogą krajową nr 5, przebudowę odcinków innych ulic, budowę wiaduktu i infrastruktury towarzyszącej. W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej Bydgoszcz otrzymała wsparcie z RPO na budowę pierwszego odcinka drogi.

Wśród pozostałych inwestycji drogowych, których dotyczą podpisane dziś umowy jest realizowana przez powiat bydgoski rozbudowa ul. Kościelnej w Cielu oraz podłączenie komunikacyjne drogi powiatowej Kruszyn Krajeński-Ciele-Trzciniec do projektowanego ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 223. Wartość wsparcia to 4,6 miliona złotych. Gmina Tuchola skorzysta z 3 milionów złotych dofinansowania na przebudowę gminnego odcinka ulicy Cegielnianej w Tucholi.

Termomodernizacja

Najwięcej – 12 projektów dotyczy kompleksowej modernizacji energetycznej budynków publicznych, przede wszystkim szkół, ale także przedszkoli, urzędów, obiektowych sportowych, instytucji kultury oraz świetlic. Wsparcie trafi na ocieplenie i odnowę elewacji, wymianę pokrycia dachowego, okien i drzwi, instalację energooszczędnego oświetlenia, modernizację systemów grzewczych oraz instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródeł energii. Największe dofinansowanie otrzyma miasto Włocławek, które przeznaczy 10 milionów złotych na termomodernizację 10 budynków. Środki trafią także do powiatu golubsko-dobrzyńskiego oraz gmin Radomin, Tuchola, Radzyń Chełmiński, Stolno, Brześć Kujawski, Żnin, Aleksandrów Kujawski, Wąpielsk, Lubień Kujawski oraz Łysomice. Suma wsparcia z RPO to 20,3 miliona złotych.

Poza wręczonymi dziś umowami, wsparcie z RPO trafiło już na realizację ponad 70 innych projektów dotyczących kompleksowej termomodernizacji budynków. Następne umowy są w przygotowaniu.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze

Kolejne 7 inwestycji, których dotyczą wręczone dziś umowy to zadania związane z budową, rozbudową, modernizacją oraz wyposażeniem placówek opiekuńczo-wychowawczych w całym regionie. Wsparcie pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne domy dziecka (do 14 osób), które możliwie najbardziej mają przypominać domy rodzinne, stwarzając przyjazne warunki do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Suma wsparcia dla samorządów prowadzących tego typu instytucje to 11,4 miliona złotych. Środki trafią do Włocławka oraz powiatów chełmińskiego, lipnowskiego, golubsko-dobrzyńskiego, rypińskiego oraz włocławskiego (2 projekty).

Tego rodzaju domy dla dzieci od ubiegłego roku działają już w Brzeziu w powiecie włocławskim – to pierwsza zakończona inwestycja zrealizowana w ramach naszego RPO. Za jej realizację powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017.

Kultura

Wśród podpisanych dziś umów o dofinansowanie projektów jest też zadanie dotyczące rozbudowy i przebudowy części budynku przy ulicy Lotników w Barcinie (powiat żniński) na Miejski Dom Kultury. Wartość wsparcia z RPO to blisko 2 miliony złotych.

W uroczystości wręczenia umów uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz samorządowcy i przedstawiciele beneficjentów realizujących projekty.

Lista wszystkich projektów z opisami

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 1 września 2017 r.