Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) jest oprócz ZIT jednym z instrumentów wspierających rozwój terytorialny w perspektywie finansowej 2014-2020.
Celem RLKS jest zmniejszenie poziomu ubóstwa i wykluczenia społecznego, zwiększenie potencjału gospodarczego oraz aktywności społecznej i zawodowej na obszarach problemowych objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju (LSR). Działania podejmowane w ramach RLKS zaktywizują lokalne społeczności w zakresie kreowania i podejmowania przez nie różnego rodzaju inicjatyw oddolnych i umożliwią podniesienie zdolności do budowania kapitału społecznego, który jest znaczącym czynnikiem w kontekście poprawy konkurencyjności obszarów, na których brakuje miejsc pracy, pogarszają się warunki życia i kumulują się inne problemy społeczne.
Rozwój lokalny kierowany jest przez LGD, składające się z osób reprezentujących lokalne interesy publiczne i prywatne interesy społeczno-gospodarcze. Ważnym warunkiem jest by społeczeństwo obywatelskie i partnerzy z sektora prywatnego posiadali co najmniej 50% udziału w procesach decyzyjnych. Żadna pojedyncza grupa interesów nie powinna posiadać więcej niż 49% głosów.
Ramy realizacji RLKS
W ramach Programu instrument RLKS będzie realizowany na obszarach wiejskich, jak i miejskich. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w Umowie Partnerstwa 2014-2020 instrument RLKS w regionie realizowany będzie w formule bezpośredniej. Formuła ta polega na możliwości realizacji wielofunduszowych LSR finansowanych w ramach RPO WK-P 2014-2020 oraz innych programów operacyjnych.
W Programie zaplanowano dwie odrębne osie priorytetowe dla wsparcia rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność:
- Oś priorytetowa 7, objęta finansowaniem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz
- Oś priorytetowa 11, objęta finansowaniem Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wsparcie realizowane będzie na następujących obszarach:
- obszary wiejskie oraz miasta do 20 tys. mieszkańców pełniące rolę centrów społeczno- gospodarczych w danym regionie;
- na obszarach objętych Lokalną Strategią Rozwoju;
(na tych obszarach realizowana będzie interwencja zarówno EFRR, jak i EFS).
- obszary miasta powyżej 20 tys. mieszkańców;
(realizowana będzie tu wyłącznie interwencja EFS).
Na każdym z obszarów wspierane będą również działania związane z tworzeniem struktur RLKS